השוואת קרנות פנסיה

קרן פנסיה היא קופת חיסכון ותפקידה לשלם לחוסכים-עמיתים סכום חודשי מהרגע בו מגיעים לגיל פרישה. עקרון החיסכון הפנסיוני מתבסס על הפרשת כספים לקרן פנסיה במהלך שנות עבודתו של העמית, הן מצידו והן מצד המעסיק, כך שכעבור שלושים או ארבעים שנות עבודה עומד לרשותו סכום כסף סביר ממנו יוכל להתכלכל במשך יתרת שנות חייו עם פרישתו לגמלאות.

 

כמו כן, לקרן הפנסיה יש שני מאפיינים נוספים. היא משלמת קצבה גם לשאירים של החוסך (אלמן/אלמנה, יתום) במקרה של מוות, וגם להעביר קצבה חודשית במידה והחוסך מאבד את יכולתו לעבוד בשל נכות שנגרמה לו במהלך שנות עבודתו. מאפיינים אלה הם למעשה סוג של ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה הנרכשים מתוך כספי ההפרשות לפנסיה המופקדים מידי חודש. עוד נקודה חשובה - בקרן פנסיה חל עקרון ערבות הדדית. כלומר כל החוסכים בקרן הפנסיה מבטחים אחד את השני וערבים להבטחת התקבולים העתידיים אחד של השני. מכאן,  שקרנות הפנסיה אינן מרוויחות מהמרכיבים הביטוחיים ומנגנון זה פועל כגורם מאזן בין העמיתים בקרן.

 

לאחר שהבנו מהי קרן פנסיה ואף החלטנו כי היא מתאימה לצרכינו יותר מאשר ביטוח מנהלים, אנחנו נדרשים להחליט לאיזה קרן פנסיה מפקידים את הכסף. 

השוואת קרנות פנסיה

 

איך משווים בין קרנות הפנסיה?

כצרכנים נבונים אנחנו אוהבים להפקיד את כספנו בחסכונות שגובים מאיתנו כמה שפחות עמלות ומבטיחים לנו מקסימום תשואה. פעולה זו נכונה בעיקרון, שכן ככל שנשלם פחות עמלות  ככה יישאר בידינו יותר חיסכון צבור.
על פניו, ניתן לערוך סקר שוק מהיר, לערוך השוואה בין קרנות הפנסיה השונות ולמצוא את הקרנות שגובות דמי ניהול נמוכים ולכאורה לעבור או להצטרף אליהן. האמנם? האם זו הסיבה הבלעדית או המספיק טובה בשלה נבחר את  קרן פנסיה אליה נפריש את כספי חסכונותינו? עדיין לא !

 

במקרה של קרן פנסיה, בדיקת גובה דמי הניהול לבדם לא מספיקה. כדי לקבל החלטה מושכלת הקובעת את הבחירה הטובה ביותר לקרן פנסיה, יש לבדוק שלושה פרמטרים נוספים:

  • תשואה ארוכת טווח
  • מדד שארפ
  • תשואה דמוגרפית

 

תשואה ארוכת טווח: לפני שממהרים לעבור מקרן לקרן בעקבות הנחה או הטבה מדמי הצבירה, יש לבדוק  את תשואות הקרנות לאורך תקופה של 5 שנים לפחות. על פי רוב, ישנם הבדלים ממוצעים של 2-3% אחוז בשנה בין הקרנות באופן עקבי ואנחנו נחפש את את הקרן עם ביצועים עודפים ועקביים על פני כמה שיותר שנים. נכון שתשואת העבר אינה מעידה על העתיד, אך אי אפשר להתעלם מתוצאות עדיפות לאורך זמן. עתה נבחן את ביצועי קרן הפנסיה למול דמי הניהול שהיא גובה ונחליט עד כמה מדובר בפערים המצדיקים מעבר או השארות בקרן.

מדד שארפ: מדד זה הינו זהו הכלי הטוב ביותר לצורך השוואת ביצועים של מכשירים פיננסים. מדד שארפ נותן אינדיקציה אם התשואה שהושגה התקבלה באמצעות השקעה נבונה ומושכלת  או השקעה מסוכנת.עלינו לשאוף להשקעות עם מדד שארפ גבוה יותר בהשוואה לנכסים דומים בעלי אותה מדיניות השקעהבפשטות,  אנחנו נחפש את קרן הפנסיה שהשיגה את התשואה הגבוהה ביותר ובעלת מדד שארפ הגבוה ביותר, זו תהייה הקרן שהשקיעה את הכסף של החוסכים באופן האחראי ביותר.

תשואה דמוגרפית: תשואה דמוגרפית יכולה להיות שלילית או חיובית והיא תלויה ביחס שבין סך תשלום החוסכים עבור כיסויי ביטוח מול סך הכספים שהקרן צריכה לשלם במקרה שבו התממש הביטוח ובלשון אחרת – המאזן האקטוארי של הקרן. אם הקרן מגלה שהיא צריכה לשלם יותר כסף מאשר גבתה, הרי שהיא במצב של תשואה דמוגרפית שלילית ולהפך.מי שמחפש אחר קרן פנסיה להפריש אליה כספים בין אם בפעם הראשונה ואם מתוך רצון לבחור קרן חדשה,  יש לחפש קרנות עם תשואה דמוגרפית חיובית. תשואה דמוגרפית חיובית של קרן הפנסיה משמעותה כי הקרן גבתה סכום גבוה יותר ממה שנדרש בפועל על מנת לכסות את המרכיבים הביטוחיים של העמיתים, וסכום זה מתחלק בחזרה בין העמיתים. כאמור, פעולה זו מתבססת על העובדה כי הקרנות אינן מרוויחות מהמרכיבים הביטוחיים.

לסיכום, ככל שגובה דמי הניהול הינו סוגיה חשובה ובעלת משקל בהשוואה בין קרנות פנסיה, היא אינה הבלעדית. יש לבחון את שלושת הפרמטרים אותם ציינו, לשקלל ביניהן ולבחור את הקרן המציגה תשואה עודפת לצד דמי ניהול סבירים ומדד שארפ המלמד על מדיניות השקעות זהירה ואחראית.

 

צרו קשר

מגדלי אלון יגאל אלון 94
מיקוד: 6789155
ת.ד: 51897
תל אביב

טלפון: 03-9494611

assistanfin@gmail.com